google.com, pub-4409140963597879, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Ακαταμάχητος ο Α.Ο.Κ. καλπάζει για το Πρωτάθλημα μετά το 0-1

Ακαταμάχητος ο Α.Ο.Κ. καλπάζει για το Πρωτάθλημα μετά το 0-1

Η Κυπαρισσία φαίνεται πως υποτίμησε τον Πανθουριακό και λίγο έλειψε να το πληρώσει... Ο ΑΟΚ κέρδισε εν τέλει με 1-0 την ομάδα της Θουρίας χάρις σε ένα γκολ του Δημήτρη Μικελάτου στο 73’ που λύτρωσε την ομάδα του. Το συγκρότημα του Χρήστου Γερολυμάτου έχασε ουσιαστικά ένα ημίχρονο μιας και στα πρώτα 45 λεπτά δεν σημείωσε κάποια πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στην επανάληψη οι “κυανόλευκοι” έχασαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες και είχαν δύο δοκάρια, όμως λίγο πριν το φινάλε ο Πανθουριακός έφτασε κοντά στην ισοφάρι-
ση όταν είχαν δοκάρι σε φάουλ του Ταχταμπά. Εστω και δύσκολα πάντως ο ΑΟΚ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από τη δεύτερη Σπερχογεία.
Χωρίς Λιάππα στον πάγκο
Από την άλλη ο Πανθουριακός έχει συμβιβαστεί με την ιδέα του υποβιβασμού, όμως χθες το πάλεψε και κόντραρε όσο μπορούσε την Κυπαρισσία. Να σημειωθεί πάντως ότι ο Αργύρης Λιάππας αποχώρησε μέσα στην εβδομάδα από τον πάγκο του Πανθουριακού και χθες την ομάδα την “κατέβασαν” οι πιο έμπειροι παίκτες (Σακκάς, Αντωναίος, Σπυρόπουλος). Μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.
Δοκάρια με Στρατικόπουλο και Γεωργόπουλο
Στο 50’ το φάουλ του Μοροσάνου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Λίβας. Μετά από πέντε λεπτά ο Λυδιώτης έκανε το κόρνερ και ο Στρατικόπουλος με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Λίβας απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ