google.com, pub-4409140963597879, DIRECT, f08c47fec0942fa0 ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Δίων Κυπαρισσίας [εφηβικό] με 55-60

ΣΕΦΑ Αρκαδικός – Δίων Κυπαρισσίας [εφηβικό] με 55-60

Το περασμένο Σαββατοκύριακο ουσιαστικά ξεκίνησε και το πρωτάθλημα εφήβων για την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Στην Τρίπολη το απόγευμα της Κυριακής η αντίστοιχη ομάδα του Αρκαδικού υποδέχθηκε την ομάδα του Δίων Κυπαρισσίας, σ’ ένα ματς στο οποίο οι δύο σύλλογοι θα ήθελαν να ξεκινήσουν με το «δεξί» τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Η ομάδα της Τρίπολης προσπάθησε σε όλη τη διάρκεια του ματς της πρεμιέρας να φτάσε στη νίκη, αλλά η κατά διαστήματα κακή εικόνα της ομάδας κυρίως στην επίθεση αλλά και ο γρήγορος ρυθμός που ειδικά στην επανάληψη επέβαλε η Μεσσηνιακή ομάδα, ήταν κάποιοι λόγοι για τους οποίους εν τέλει ήρθε το αρνητικό αποτέλεσμα. Μία αναμέτρηση που είχε διάθεση από τους παίκτες των δύο ομάδων και κατά διαστήματα καλό ρυθμό στο παιχνίδι. Συνολικά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την εικόνα της αναμέτρησης να είναι ισορροπημένη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη να υπάρχει μία ελαφρά υπεροχή του Δίωνα, σε επίπεδο ελέγχου ρυθμού και ουσίας στην τελική προσπάθεια. Η ομάδα του Αρκαδικού αντιμετώπισε αμυντικό πρόβλημα και κυρίως ειδικά όταν η Μεσσηνιακή ομάδα πίεζε, ενώ είχε κατά διαστήματα νευρικότητα στην επίθεση που οδηγούσε σε λάθη και αστοχία, καθώς και έλλειψη συγκένττρωσης.
Η εικόνα της αναμέτρησης… Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλύτερα για την ομάδα του Αρκαδικού που κατάφερε αρχικά να βρει λύσεις και να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι με 11-6 στα 03’10 του Α’ δεκαλέπτου. Γενικότερα σε εκείνο το διάστημα ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν και ο καλύτερος με τις δύο ομάδες να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επίθεση με διαδοχικά λάθη ή αστοχία. Στη συνέχεια όμως ο Δίωνας ισορρόπησε το ματς και εν τέλει κατάφερε να ισοφαρίσει με 13-13 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν περισσότερο ισορροπημένη από τις δύο ομάδες και το ματς ουσιαστικά ήταν ντέρμπι! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν εύκολα στο κλίμα και τις συνθήκες του ματς διεκδικώντας με ίσους όρους την αναμέτρηση. Ακόμη και στη β’ περίοδο τα λάθη κυρίως από τους «γηπεδούχους» αλλά και η αστοχία αποτελούσε γεγονός στο ματς. Οι δύο ομάδες πάντως συνέχισαν πόντο-πόντο με τον Αρκαδικό να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντους.