google.com, pub-4409140963597879, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Τσικλητήρας Πύλου – ΑΟ Κυπαρισσίας 3-2 και φέτος χάθηκε ένα ακόμα Πρωτάθλημα

Τσικλητήρας Πύλου – ΑΟ Κυπαρισσίας 3-2 και φέτος χάθηκε ένα ακόμα Πρωτάθλημα

Πρωταθλητής και Κυπελλούχος Μεσσηνίας, ο Τσικλητήρας Πύλου με κουπάτη ανατροπή επικράτησε του ΑΟ Κυπαρισσίας με 3-2 και κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή.
Τσικλητήρας Πύλου(Νίκος Κακαλέτρης): Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Ανταλής, Μπαστακός, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι, Νάτσης(87′ Νάτσης), Γραματικόπουλος(90+ Μουράτι), Μικελάτος, Διακουμής(77′ Σίνος)
Κυπαρισσία(Γιάννης Δανίκας): Καπετανάκης, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Φράγκος, Γαργαρώνης, Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος(76′ Μοντεσάντος), Ντιόπ(53′ Μιτρόφ), Παναγόπουλος(46′ Κόλλιας), Παπαγεωργίου, Γεωργιόπουλος
10′ Χωρίς την μεγάλη φάση το ντέρμπι της Πύλου, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους
16′ ο Παναγόπουλος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε δυνατά η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μίντζηρα
* Κατάμεστο το γήπεδο της Πύλου, περίπου στους 450 οπαδούς, ανάμεσα τους και οπαδοί του ΑΟΚ, που έχουν ακολουθήσει την ομάδα τους  στο μεγάλο ντέρμπι της Α” Τοπικής
12920405_10206597360228863_3672029683120569527_n
22′ Ωραίο παιχνίδι με ωραίο ρυθμό στα 22 λεπτά παιχνιδιού
27′ Παρών στο γήπεδο και ο Δήμαρχος, Πύλου – Νέστορος, Δημήτρης Καφαντάρης
30′ 1-0 ο Τσικλητήρας Πύλου με τον Άγγελο Μπίζο
30′ Ο Νάτσης εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, αδράνησε η άμυνα του ΑΟΚ, και ο Μπίζος με δυνατό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή νίκησε τον Καπετανάκη για το 1-0
Ξέφρενα πανηγύρια από του Πυλιώτες!
40′ Παραμένει το 1-0 στην Πύλο και ενώ μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους.
42′ ο Παπαγεωργίου βρέθηκε φάτσα με τον Μίντζηρα, πλάσαρε αλλά ο Μπίζος με τακλιν αυτοθυσίας κράτησε το 1-0 απομακρύνοντας σε κόρνερ
43′ Δυνατό βολέ του Αργυρόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μίντζηρα
Συμπληρώσαμε 45′ λεπτά στην Πύλο, δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου που θα βρει τον Τσικλητήρα μπροστά στο σκορ με το τέρμα του Άγγελου Μπίζου στο 30΄
Ημίχρονο στην Πύλο, Τσικλητήρας – Κυπαρισσία 1-0 με σκόρερ τον Μπίζο στο 30′
Στο Ημίχρονο η διοίκηση του ΑΟ Κυπαρισσίας και οι παλαίμαχοι, τίμησαν τον τερματοφύλακα Ανδρέα Πατρίκη που τίμησε την φανέλα του ΑΟΚ στο παρελθόν(1956 – 1963), μέσα σε χειροκροτήματα από τους οπαδούς που βρίσκονται στο γήπεδο
46′ Έναρξη του δεύτερου μέρους στην Πύλο
47′ Κόρνερ του Νάτση, κεφαλιά του Μπίζου, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι ο Γραμματικόπουλος το σουτ άουτ
55′ 1-1 ο ΑΟΚ, ο Γεωργιόπουλος ισοφαρίζει
55′ Κάθετη του Δημητρουλόπουλου, ο Γεωργιόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με δυνατό διαγώνιο σουτ έφερε το ματς στα ίσα
60′ Οι δυο γρήγορες αλλαγές του Γιάννη Δανίκα, στο δεύτερο μέρος άλλαξαν άρδην την εικόνα του παιχνιδιού
60′ Κόκκινη για τον Τσικλητήρα, ο Γεωργιόπουλος ξέφυγε από τον Ανταλή, ο τελευταίος τον τράβηξε και τον έριξε κάτω, με τον κ. Μπλάνα να δείχνει σωστά στην δεύτερη κίτρινη στον αμυντικό του Τσικλητήρα
65′ 1-2 ο ΑΟΚ, με τον πρώτο του σκόρερ Χρήστο Παπαγεωργίου, κόρνερ του Γιαννόπουλου, κεφαλιά του Αργυρόπουλου, δεύτερη καρφωτή κεφαλιά του Παπαγεωργίου στα δίχτυα
68′ 2-2 Με δέκα παίχτες ισοφαρίζει ο Τσικλητήρας στην ματσάρα της Πύλου, ο Μικελάτος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, γύρισε και ο Νάτσης με προβολή έφερε το ντέρμπι στα ίσα
77′ ο Νάτσης από αριστερά γύρισε στο ύψος του πέναλντι, ο Μικελάτος σούταρε δυνατά η μπάλα ψηλά αουτ
83′ ΜΑΤΣΑΡΑ στην Πύλο, ο άνθρωπος του αγώνα, Άγγελος Μπίζος με τακουνάκι στα δίχτυα του Καπετανάκη
83′ Ο Γραμματικόπουλος σέντραρε από αριστερά και με απίστευτο τακουνάκι, ο Μπίζος νίκησε τον Καπετανάκη και κάνει την κούπα… Πυλιώτικη!
88′ Τελευταίες στιγμές στην Πύλο, με τους οπαδούς του Τσικλητήρα να φωνάζουν, «Να” τοι Να” τοι οι πρωυαθλητές!»